Wchłanialność substancji aktywnych z leków i suplementów wpływa na ich skuteczność i szybkość działania. Niezaprzeczalnie najszybciej działają leki i suplementy podane w zastrzyku lub kroplówce, bowiem trafiają do krwiobiegu najkrótszą drogą. Te metody nie są jednak ogólnodostępne i nie zawsze mają sens. W jakiej formie w takim razie przyjmować suplementy, by ich działanie było najskuteczniejsze? O tym w poniższym wpisie.

Jak działają suplementy w płynie?

Wyniki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dowiodły, że czas przebywania leków w żołądku wynosi – w formie płynnej od 10 do 50 min., zaś w tabletkach od 30 minut do 7 godzin.

Najszybsza wchłanialność następuje przez śluzówkę. Substancje przyjmowane w formie płynnej wchłaniają się niemal w 100% i trwa to najkrócej.

Suplementy oparte o ekstrakty roślinne rozpuszczone w nośniku płynnym (woda, sok), wchłaniają się najszybciej i w dawce deklarowanej na opakowaniu. Alveo ekstrakt z 26 ziół, Onyx plus hydrolizowany kolagen rybny z ekstraktami ziołowymi,  czy Vit. C z selenem i cynkiem  na bazie koncentratu soku żurawiny i granatu. To przykładowe propozycje suplementów w płynie, które oferujemy klientom dbającym o zdrowie. Suplementy w płynie zazwyczaj podawane są w małych dawkach, przez co zanim trafią do żołądka są wchłaniane przez śluzówkę jamy ustnej i przełyku.

Złe trawienie i błędy żywieniowe powodują duże straty we wchłanialności suplementów w kapsułkach czy tabletkach, przez co skuteczność jest niższa w stosunku do suplementów w płynie.

W sklepie Biowell oferujemy wiele suplementów w postaci płynnej, dla dorosłych i dzieci.