Osoby żyjące w stresie są narażone m.in. na procesy związane z powstawaniem zwiększonej ilości wolnych rodników. Czym są wolne rodniki? Jaki jest ich wpływ na organizm? Czy można im przeciwdziałać? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego wpisu.

Wpływ wolnych rodników na zdrowie. Stres oksydacyjny

Stres oznacza uruchomienie mechanizmów obronnych jako reakcja na niesprzyjające zjawiska zewnętrzne. To zjawisko zupełnie normalne i naturalne dla organizmu, ale jeśli występuje długotrwale lub z dużym nasileniem, może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym m.in. uszkodzeń komórkowych. Wolne rodniki, inaczej oksydanty, to reaktywne formy tlenu, również całkowicie naturalne dla organizmu, odpowiadające za dostarczanie energii wraz z oddychaniem. Jednak część z nich bywa szkodliwa. Każdy oksydant to wolny, niesparowany elektron, szukają wśród komórek organizmu drugiego elektronu, z którym mógłby stworzyć parę. Skutkiem tego zjawiska jest uszkodzenie zdrowych komórek (białek, tłuszczów, DNA). Jeśli organizm posiada odpowiednią ilość antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, dochodzi do niegroźnego usunięcia wolnych rodników, dzięki czemu zachowana jest równowaga. Jeżeli jednak wolnych rodników jest więcej niż przeciwutleniaczy, dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego, który ma właściwości destrukcyjne.

Wpływ wolnych rodników na organizm

Wolne rodniki mogą przyczyniać się do takich niepokojących dolegliwości jak m.in. senność, przewlekły ból głowy, osłabienie, problemy z trawieniem, bóle mięśni i stawów. Co więcej, mogą przyczyniać się nawet do rozwoju miażdżycy, ponieważ uszkadzają ściany naczyń krwionośnych i utleniają lipidy.

Szkodzą też urodzie. Niszcząc lipidy naskórka, uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Skóra staje się przez to bardziej sucha i skłonna do podrażnień. Naruszone zostają też włókna kolagenowe i elastyczne, co powoduje zmniejszenie elastyczności skóry i przyspieszenie procesów powstawania głębokich zmarszczek.

Jak walczyć z wolnymi rodnikami i skutkami stresu?

Bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta, bogata w warzywa, które są najlepszym źródłem przeciwutleniaczy. Szczególnie polecane są m.in. czosnek, jarmuż, szpinak, brukselka, buraki, brokuły, papryka czerwona, cebula, kukurydza, bakłażan, a także pomidory i przetwory z nich. W antyoksydanty bogate jest też kakao, nasiona chia i zielona herbata. Jak najczęściej warto też sięgać po owoce, w tym przede wszystkim wiśnie, śliwki, czereśnie, owoce jagodowe (m.in. porzeczki, maliny, borówki, aronia, truskawki).

Oprócz tego warto pomyśleć o odpowiednio dobranej suplementacji. Rekomendujemy stosowanie dostępnego w naszej ofercie suplementu Aku4Complex. Jest to naturalna witamina C w płynie do picia wzbogacona o selen i cynk. Witamina C i selen to silne antyoksydanty, które biorą udział w redukcji szkodliwych wolnych rodników.

Mamy też coś wyjątkowego dla urody. AKUGOLD to aktywne serum regenerujące, zawierające wyciąg z liści zielonej herbaty, czyli doskonały przeciwutleniacz. Oprócz tego do codziennego stosowania polecamy naturalny nawilżający BIO Krem, który zawiera w swoim składzie m.in. koenzym Q10 oraz witaminy E i B8, które chronią przed negatywnym wpływem wolnych rodników.